AK kadrolara üst düzey isimler! Ömer Çelik AK Parti'nin yeni MYK'sını açıkladı

İlk MKYK toplantısında tanışma ve değerlendirmelerin yapıldığını belirten Çelik, "Genel Başkan'ımızın, Cumhurbaşkan'ımızın, MKYK'mızın, ilk olarak verdiği görev ve altını çizdiği husus, Türkiye'yi, bizde olmayan, belediyecilik hizmeti alamayan yerlerle daha güçlü belediyecilik hizmetiyle buluşturmak üzere çalışmalara başlamak olmuştur. Muhalefet partilerinde değişim tartışmaları yapılırken ve bu değişim tartışmaları kavgayla, gürültüyle, kaosla yürütülürken AK Parti ve Cumhur İttifakı, hem toplumun istikrar talebini hem de değişim tartışmalarını kucaklayacak bir siyasi iradeyi ortaya koymayı sürdürmektedir." diye konuştu.

AK kadrolara üst düzey isimler! Ömer Çelik AK Parti'nin yeni MYK'sını açıkladı
17 Kasım 2023 - 01:32

AK kadrolara üst düzey isimler! Ömer Çelik AK Parti'nin yeni MYK'sını açıkladı

Giriş Tarihi: 07.10.2023 Güncelleme Tarihi: 08.10.2023 01

AK Parti MKYK ve MYK belli oldu! İsim isim... Başkan Erdoğan oyların tamamını aldı...

AK Parti'de yeni MYK belli oldu: İşte isim isim Merkez Yürütme Kurulu Listesi: AK Parti MYK'da kimler var?

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonrası AK Parti'nin yeni MYK'sını açıkladı. İşte isim isim yeni MKYK ve MYK listesi...
AK Parti'nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin ardından toplanan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleri arasından Merkez Yürütme Kurulu belirlendi. Efkan Ala'nın genel başkanvekilliği görevine devam etmesine, diğer genel başkanvekilliğine Mustafa Elitaş'ın getirilmesine karar verildi.

AK kadrolara üst düzey isimler! Ömer Çelik AK Parti’nin yeni MYK’sını açıkladı

Son dakika... Ömer Çelik, AK Parti MKYK toplantısı sonrası yeni MYK'yı açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sona erdi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Ömer Çelik, AK Parti'nin yeni A Takımı'nı açıkladı. İsrail-Filsitin çatışmasına da değinen Çelik, "Yakından takip ediyoruz. Prensip olarak her türlü sivil ölüm kaybına karşıyız." dedi.

Son dakika... Ömer Çelik, AK Parti MKYK toplantısı sonrası yeni MYK'yı açıkladı

AK Parti'de yeni MYK da belli oldu. Genel Başkanvekili Efkan Ala ve Mustafa Elitaş olurken Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Seçim İşleri Sorumlusu Ali İhsan Yavuz, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Genel Sekreter Fatih Şahin oldu.

Ömer Çelik, parti sözcülüğü görevine devam edecek.

Ömer Çelik, toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi sonrası, Başkan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısının ardından parti genel merkezinin önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İlk MKYK toplantısında tanışma ve değerlendirmelerin yapıldığını belirten Çelik, "Genel Başkan'ımızın, Cumhurbaşkan'ımızın, MKYK'mızın, ilk olarak verdiği görev ve altını çizdiği husus, Türkiye'yi, bizde olmayan, belediyecilik hizmeti alamayan yerlerle daha güçlü belediyecilik hizmetiyle buluşturmak üzere çalışmalara başlamak olmuştur. Muhalefet partilerinde değişim tartışmaları yapılırken ve bu değişim tartışmaları kavgayla, gürültüyle, kaosla yürütülürken AK Parti ve Cumhur İttifakı, hem toplumun istikrar talebini hem de değişim tartışmalarını kucaklayacak bir siyasi iradeyi ortaya koymayı sürdürmektedir." diye konuştu.

Bütün kongre ve MKYK'lerinin, tecrübenin ve istikrarın devamını sağlayan, değişimi kucaklayan bir denge içinde olduğunu vurgulayan Çelik, bütün MKYK'lerin ortak özelliğinin ise "kadınların siyasette daha güçlü şekilde yer alabilmesi, güçlü temsile sahip olmaları, gençlerin temsili ve AK Parti'nin bütün sosyolojik kesimleri kucaklayacak bir yayılma ve temsil içerisinde MKYK'sini oluşturup kongresini yapması" olduğunu söyledi.

"BUNDAN SONRASI YEREL SEÇİMLERE HAZIRLIKTIR"

Çelik, Erdoğan'ın kongre konuşmasında daha yaygın şekilde bu çalışmaları sürdürebilmek için Meclisten kısıtlı sayıda kişiyi MKYK'ye aldıklarını ve değişik toplum kesimlerinin temsiline odaklanan yaklaşımı benimsediklerini ifade ettiğini anımsatarak,"Bugün ilk MKYK ile bu süreç tamamlanmış bulunmaktadır. Bundan sonrası yerel seçimlere hazırlıktır, önümüzdeki günlerden itibaren." dedi.

Genel Başkan Erdoğan'ın toplantının sonunda MKYK'nin içinden çıkan MYK üyelerini açıkladığını aktaran Çelik, "İki genel başkanvekilimiz var. Birinci Genel Başkanvekilimiz Efkan Ala, ikincisi Mustafa Elitaş." ifadelerini kullandı.

Çelik, AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı'nın Hayati Yazıcı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Sivil Toplumdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Belgin Uygur, İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Çevre ve Şehircilikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, Genel Sekreterimiz Fatih Şahin."

AK Parti Sözcüsü görevini sürdüren Çelik, grup başkanı ve grup başkanvekilinin isimlerinin listelerde olmamasına ilişkin de "Grup başkanımız ve grup başkanvekillerimiz, MKYK'nın ve MYK'nın doğal üyesidirler. O sebeplerle listelerde görememişsinizdir, onlar görevlerine aynen devam etmektedirler. MKYK ve MYK toplantılarına aynen katılacaklardır." diye konuştu.

4. Olağanüstü Büyük Kongre'de, mevcut MKYK üyelerinden 49'u yeni MKYK'da yer almazken 26 isim yerini korudu. MKYK'de 18 kadın, 57 erkek yer aldı.

MKYK'DA YER ALMAYAN İSİMLER
Yeni MKYK'de Binali Yıldırım, Bekir Bozdağ, Bülent Tüfenkci, Derya Yanık, Fatma Güldemet Sarı, Haluk İpek, Jülide Sarıeroğlu, Leyla Şahin Usta, Mehmet Özhaseki, Nurettin Canikli, Öznur Çalık ve Şamil Tayyar yer almadı.

MKYK'YA YENİ KATILAN İSİMLER
Yeni MKYK'ye daha önce AK Parti hükümetlerinde bakanlık yapan Ahmet Arslan, Mahir Ünal, Mustafa Elitaş, Nihat Zeybekci ve Fatma Betül Sayan Kaya ile milli yüzücü Umut Arman Sonay, doğal yaşam yayınlarıyla bilinen eğitmen, sporcu Serdar Kılıç, yayıncı, sunucu Hayati İnanç, eski futbol hakemi Kuddusi Müftüoğlu, iş insanı Erkan Güral, akademisyen Hasan Basri Yalçın ve görme engelli hukukçu Cemal Donat yer aldı.

Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti'nin kurulduğu günden bu yana tüm MKYK'lerde yer alan tek isim oldu.

MKYK'de yerini koruyan 26 isim şöyle:

"Ahmet Büyükgümüş, Ali İhsan Yavuz, Belgin Uygur, Çiğdem Karaaslan, Efkan Ala, Emre Ete, Erkan Kandemir, Fatih Şahin, Fatma Betül Sayan Kaya, Hamza Dağ, Hasan Sert, Hayati Yazıcı, İbrahim Halil Yıldız, Lütfiye Selva Çam, Mehmet Kasım Gülpınar, Menderes Türel, Metin Tarhan, Mustafa Şen, Orhan Miroğlu, Ömer Çelik, Ömer İleri, Sevan Sıvacıoğlu, Şebnem Koçakelçi Elgörmüş, Sümeyye Bozkurt, Türk İslam Karakoç, Vedat Demiröz."

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden AK Parti Genel Başkanı seçildiği kongrede yeni asıl MKYK üyeleri şu isimlerden oluştu:

"Adnan Günnar, Ahmet Arslan, Ahmet Bilal Kıymaz, Ahmet Büyükgümüş, Ahmet Mücahit Arınç, Ali Demirel, Ali İhsan Yavuz, Ali Karakaş, Atakan Yılmaz, Ayşe Nevin Sert, Aziz Babuşcu, Belgin Uygur, Betül Altınsoy, Cem Duran Uzun, Cemal Donat, Çiğdem Karaaslan, Dilek Yıldız Büyükdağ, Efkan Ala, Emir Yasin Kekeç, Emre Ete, Erdoğan Özegen, Erkan Güral, Erkan Kandemir, Eyüp Gökhan Özekin, Fahrettin Yahşi, Fatih Şahin, Fatma Betül Sayan Kaya, Fevzi Polat, Hamza Dağ, Hasan Basri Yalçın, Hasan Sert, Hatice Kübra Öztürk Gökkaya, Hayati İnanç, Hayati Yazıcı, Hülya Terzioğlu, İbrahim Halil Yıldız, İlyas Şeker, Kuddusi Müftüoğlu, Lütfiye Selva Çam, Mahir Ünal, Mehmet Kasım Gülpınar, Mehmet Sait Kirazoğlu, Mehmet Şükrü Erdinç, Mehmet Umut Tuncer, Melek Şimşek, Menderes Mehmet Tevfik Türel, Metin Tarhan, Muhammed Ali Kaldırım, Mustafa Elitaş, Mustafa Sever, Mustafa Şen, Nihat Zeybekci, Orhan Karasayar, Orhan Miroğlu, Ömer Çelik, Ömer Faruk Besli, Ömer İleri, Ömer Serdar, Önder Matlı, Remzi Albasan, Reşide Yüksel, Sena İpşirli, Serdar Kılıç, Serpil Kavrak, Sevan Sıvacıoğlu, Sevilay Tuncer, Sibel Betül Birer, Sümeyye Bozkurt, Şebnem Koçakelçi Elgörmüş, Türk İslam Karakoç, Umut Arman Sonay, Vedat Demiröz, Yelda Erol Gökcan, Yusuf Ziya Yılmaz ve Zafer Sırakaya."

MKYK yedek üyeleri ise şu isimler:

"Fehmi Küpçü, İsmail Kaya, Jülide İskenderoğlu, Kasım Bostan, Burhan Çakır, Mehmet Karabay, Mücahit Yanılmaz, Şevki Şar, Mehmet Ali Okur, Arzu Silin Günaydın, Davut Coşkun Şiviloğlu, Mehmet Umur, Murat Çiçek, Harun Armağan, Aişe Nur Nacar, Sevde Sena Dağlı, Serpil Yılmaz, Yasin Bölükbaşı, Ömer Arvas, Barış Özerol, Meryem Sürmen, Ensar Topçu, Osman Ağzıkara, Ekrem Görçeker, Ceren Tuncer, Muhammet Ali Uçar, Harun Çelik, Funda Akyol, Mustafa Hasgül, Sümeyye Esenyel, Mahmut Emin Mollaoğlu, Cansın Yılmaz Yaşar, Fatime Yurdunuseven, Emre Cemil Ayvalı, Mehmet Ali Kurt."

Merkez Disiplin Kurulu asıl üyelerinde, Abbas Aydın, Abdulmecit Tarhan, Ayşe Deniz Çelik, Büşra Koyuncu, Halit Çokan, Mehmet Altay, Mehmet Hakan Yılmaz, Mehmet Sarı, Muhammet Ali Yılmaz, Nazif Barış Çiftçioğlu, Saliha Dönmez, Vahit Atalan, Salih Çetinkaya, Zahir Soğanda, Zeynep Gül Yılmaz'ın isimleri yer aldı.

Merkez Disiplin Kurulu yedek üyelerine ise İsmail Can Gökbudak, Engin Telli, Aydoğan Ahı Akın, Mehmet Kırmız, Yıldız Kara seçildi.

Listede Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu asıl üyeleri Cemal Bekle, İffet Polat ve Tülay Kaynarca; yedek üyeler ise Kemalattin Yılmaztekin ve Enes Şiman oldu.

Siyasi Erdem ve Etik Kurulu asıl üyeleri Abdurrahman Öz, Hüseyin Özbakır, İsmail Cenk Dilberoğlu, Sebahattin Karakelle ve Serap Yahşi Yaşar; yedek üyeler ise Hilmi Gökçınar ve Osman Karaaslan oldu.

AK Parti'nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin ardından gerçekleştirilen yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında Merkez Yürütme Kurulu belirlendi.

MYK'de yer alan 18 üyeden 14'ü görevine devam edecek.

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı’nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

İşte isim isim yeni MYK üyeleri:

AK Parti Genel Başkan Vekili Efkan Ala

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı’nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Siyasi Hukuki İşler Başkanı Hayati Yazıcı

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Genel Sekreter Fatih Şahin

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sarıkaya

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Sosyal Politikalar Başkanı Fatma Betül Sayan Kaya

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Halkla İlişkiler Başkanı Belgin Uygur

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti İnsan Hakları Başkanı Hasan Basri Yalçın

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Ar-ge ve Eğitim Başkanı Mustafa Şen

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Mali İdari İşler Başkanı Vedat Demiröz

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı Nihat Zeybekci

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...
 
SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz

SON DAKİKA | AK Parti yeni MYK belli oldu! A Takımı'nı Ömer Çelik açıkladı: Listede kimler var? İşte isim isim yeni MYK üyeleri...

"BÜTÜN BİRİMLER, SABAH İTİBARIYLA GÖREVLERİNE BAŞLAMIŞ OLACAKLAR"

SIRA MYK'DA
Erdoğan, AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin ardından yeni MKYK üyeleriyle parti genel merkezinde bir araya geldi.

Toplantıya kabine üyeleri de katıldı. MKYK toplantısı saat 17.00'da başladı. AK parti MKYK toplantısı bitti. 3 saat 45 dakika sürdü.

Toplantının ardından Parti Sözcüsü Ömer Çelik yeni Merkez Yürütme Kurulunun (MYK) açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Vekilleri Efkan Ala ve Mustafa Elitaş oldu.

AK Parti'nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin ardından toplanan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleri arasından Merkez Yürütme Kurulu belirlendi. Efkan Ala'nın genel başkanvekilliği görevine devam etmesine, diğer genel başkanvekilliğine Mustafa Elitaş'ın getirilmesine karar verildi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi sonrası, Başkan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu toplantısının ardından parti genel merkezinin önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

İlk MKYK toplantısında tanışma ve değerlendirmelerin yapıldığını belirten Çelik, "Genel Başkan'ımızın, Cumhurbaşkan'ımızın, MKYK'mızın, ilk olarak verdiği görev ve altını çizdiği husus, Türkiye'yi, bizde olmayan, belediyecilik hizmeti alamayan yerlerle daha güçlü belediyecilik hizmetiyle buluşturmak üzere çalışmalara başlamak olmuştur. Muhalefet partilerinde değişim tartışmaları yapılırken ve bu değişim tartışmaları kavgayla, gürültüyle, kaosla yürütülürken AK Parti ve Cumhur İttifakı, hem toplumun istikrar talebini hem de değişim tartışmalarını kucaklayacak bir siyasi iradeyi ortaya koymayı sürdürmektedir." diye konuştu.

Bütün kongre ve MKYK'lerinin, tecrübenin ve istikrarın devamını sağlayan, değişimi kucaklayan bir denge içinde olduğunu vurgulayan Çelik, bütün MKYK'lerin ortak özelliğinin ise "kadınların siyasette daha güçlü şekilde yer alabilmesi, güçlü temsile sahip olmaları, gençlerin temsili ve AK Parti'nin bütün sosyolojik kesimleri kucaklayacak bir yayılma ve temsil içerisinde MKYK'sini oluşturup kongresini yapması" olduğunu söyledi.

"BUNDAN SONRASI YEREL SEÇİMLERE HAZIRLIKTIR"
Çelik, Erdoğan'ın kongre konuşmasında daha yaygın şekilde bu çalışmaları sürdürebilmek için Meclisten kısıtlı sayıda kişiyi MKYK'ye aldıklarını ve değişik toplum kesimlerinin temsiline odaklanan yaklaşımı benimsediklerini ifade ettiğini anımsatarak, "Bugün ilk MKYK ile bu süreç tamamlanmış bulunmaktadır. Bundan sonrası yerel seçimlere hazırlıktır, önümüzdeki günlerden itibaren." dedi.

Genel Başkan Erdoğan'ın toplantının sonunda MKYK'nin içinden çıkan MYK üyelerini açıkladığını aktaran Çelik, "İki genel başkanvekilimiz var. Birinci Genel Başkanvekilimiz Efkan Ala, ikincisi Mustafa Elitaş." ifadelerini kullandı.

Çelik, AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı'nın Hayati Yazıcı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, Sivil Toplumdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Belgin Uygur, İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Basri Yalçın, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Çevre ve Şehircilikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, Genel Sekreterimiz Fatih Şahin."

AK Parti Sözcüsü görevini sürdüren Çelik, grup başkanı ve grup başkanvekilinin isimlerinin listelerde olmamasına ilişkin de "Grup başkanımız ve grup başkanvekillerimiz, MKYK'nın ve MYK'nın doğal üyesidirler. O sebeplerle listelerde görememişsinizdir, onlar görevlerine aynen devam etmektedirler. MKYK ve MYK toplantılarına aynen katılacaklardır." diye konuştu.

"BÜTÜN BİRİMLER, YARIN SABAH İTİBARIYLA GÖREVLERİNE BAŞLAMIŞ OLACAKLAR"
İlerleyen günlerde ilk MYK toplantısını yapacaklarını belirten Çelik, "Ayda bir kere MKYK toplantımızı yapıyoruz. Bütün birimler yarın sabah itibarıyla görevlerine başlamış olacaklar. Devir teslim yapacak arkadaşlarımız devir teslimi gerçekleştirecekler. Şimdiye kadar görev yapan arkadaşlarımız çok kıymetli görevler icra ettiler, çok zor zamanlarda çok önemli işlere imza attılar. Hepsine de teşekkürlerimizi, saygılarımızı sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Erdoğan'ın yakın zamanda Yüksek İstişare Kurulunu ilan edeceğini kongrede söylediğini aktaran Çelik, "Böylece bütün birimlerimiz açısından AK Parti, bu kongresini de gerçekleştirerek yerel seçime hazır hale gelmiştir. Önümüzdeki dönemde inşallah milletimizle daha çok buluşarak, Türkiye'yi, AK Parti ve Cumhur İttifakı belediyeleriyle daha büyük oranda buluşturmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"HER TÜRLÜ SİVİL ÖLÜM KAYBINA KARŞIYIZ"
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, Gazze şeridindeki olaylara ilişkin soru üzerine, "Birincisi, prensip olarak söyleyeyim, her türlü sivil ölüm kaybına karşıyız. Bu bakımdan hangi taraftan olursa olsun sivillerin kaybına yol açacak şiddetten uzak durulması gerektiğini ifade ediyoruz. İkincisi, olayı daha da tırmandıracak, daha çok kan dökülmesine yol açacak bir şiddet döngüsünün ortaya çıkmamasını temenni ediyoruz. Burada itidal önemlidir. Karşılıklı olarak şiddetin artırılmasının daha kötü, daha vahim sonuçları olacaktır." açıklamasında bulundu.

Bölgede müzakereye, diplomasiye dayanan barış ve huzur ortamının olması gerektiğini her zaman ifade ettiklerine dikkati çeken Çelik, "Şiddetin daha fazla tırmanmasından kaygı duyduğumuzu ifade ediyoruz. O sebeple bütün tarafları şiddeti daha da tırmandıracak adım atmaktan uzak durmaya davet ediyoruz. Çok yakından takip ediyoruz, sürekli bilgi alıyoruz. Dışişleri Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili bütün birimlerimiz takip ediyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da yakın takibinde. Biz de parti olarak yakın takip ediyoruz." dedi.

"DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZIN AÇIKLAMASI VATANDAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN"
Dışişleri Bakanlığınca bir uyarı mesajı yayımlandığı hatırlatılarak, geri dönmek isteyen vatandaşlara yönelik nasıl bir süreç izleneceğine ilişkin soru üzerine Çelik, şunları kaydetti:

"Dışişleri Bakanlığımızın açıklaması, vatandaşlarımızın güvenliği içindir. Herhangi bir şekilde şu ana kadar, zor durumda kalmış bir vatandaş bilgisi ulaştığı takdirde derhal kendisinin Türkiye'ye getirilmesi için gerekli girişimde bulunur. Bütün birimlerimiz, vatandaşlarımızın bulunduğu bölgeleri de bilmektedirler. Bu sebeple de her türlü hazırlığımız vardır bu tip durumlar için. Tabii ki arzumuz bu şiddetin bir an evvel durmasıdır. Onun dışında bir şekilde çatışma bölgelerinde olan vatandaşlarımızın oradan çıkarılması için de hazırlıklarımız var. Ayrıca bu şekilde bir sıkıntı içerisinde olan vatandaşlarımız büyükelçiliğimize ulaşarak derhal kendilerine ulaşılmasını sağlayabilir."

Çelik, Türkiye'den tahliye süreçleri konusunda destek isteyen ülkeler bulunup bulunmadığına ilişkin soruya ilişkin de şu anda olgunlaşmış bir sürecin olmadığını söyledi. Çelik, "Herhangi bir çatışma bölgesi ya da herhangi bir insani kriz olduğunda, bizden yardım istendiğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti, insani diplomasi yürüten bir devlet olarak da bütün imkanlarıyla bu şekilde ilgilenmektedir konularla. Süreci takip ediyoruz, somutlaştıkça bilgi veririz." dedi.

Başkan Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında gelecek günlerde bir telefon görüşmesi olup olmayacağına ilişkin soruya Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın telefon ya da temas trafiği ile ilgili şu aşamada bir şey söyleyemem. Bu değerlendirmeler tabii ki devam etmektedir ama şunu bilmenizi isterim ki Sayın Cumhurbaşkanı'mız bugün kongre konuşmasında da söyledi, taraflara itidal tavsiye ettiğini ve şiddetin tırmandırılmaması gerektiğini. Bu yöndeki diplomasi iradesi zaten Cumhurbaşkanı'mızın çok açık ve nettir, devletimizin bütün birimleri, bu doğrultuda faaliyetlerini sürdürmektedir." yanıtını verdi.

AK PARTİ MYK'DE 14 İSİM YERİNİ KORUDU
AK Parti'nin yeni Merkez Yürütme Kurulu'ndaki (MYK) 18 isimden 14'ü yerini korurken, eski bakanlar Mustafa Elitaş, Nihat Zeybekci, Fatma Betül Sayan Kaya ve gazeteci Hasan Basri Yalçın kurulda yer alan yeni isimler oldu.

AK Parti'nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin ardından gerçekleştirilen yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında Merkez Yürütme Kurulu belirlendi.

MYK'de yer alan 18 üyeden 14'ü görevine devam edecek. Genel Başkanvekili Efkan Ala, Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Hayati Yazıcı, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sırakaya, Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Belgin Uygur, Mali ve İdari İşler Başkanı Vedat Demiröz, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, Parti Sözcüsü Ömer Çelik MYK'de yerini koruyan isimler oldu. Çiğdem Karaaslan, Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı; Mustafa Şen ise Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Başkanlığı, Fatih Şahin de Genel Sekreterlik görevini sürdürecek.

Yeni MYK'de yer alan 4 isimden eski Ekonomi Bakanı ve Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Binali Yıldırım'ın yerine Genel Başkanvekili oldu.

Sosyal Politikalar Başkanlığı görevine Jülide Sarıeroğlu'nun yerine eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ekonomi İşleri Başkanlığı görevine Nurettin Canikli'nin yerine Nihat Zeybekci, İnsan Hakları Başkanlığı görevine de Mehmet Ali Zengin'in yerine gazeteci Hasan Basri Yalçın getirildi.

Başkan Erdoğanın duygu dolu anları! Annesinin ölüm yıldönümüne özel koreografi: Öyle bir evlat yetiştirdin ki..."BÜTÜN BİRİMLER, YARIN SABAH İTİBARIYLA GÖREVLERİNE BAŞLAMIŞ OLACAKLAR"

İlerleyen günlerde ilk MYK toplantısını yapacaklarını belirten Çelik, "Ayda bir kere MKYK toplantımızı yapıyoruz. Bütün birimler yarın sabah itibarıyla görevlerine başlamış olacaklar. Devir teslim yapacak arkadaşlarımız devir teslimi gerçekleştirecekler. Şimdiye kadar görev yapan arkadaşlarımız çok kıymetli görevler icra ettiler, çok zor zamanlarda çok önemli işlere imza attılar. Hepsine de teşekkürlerimizi, saygılarımızı sunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Genel Başkan Erdoğan'ın yakın zamanda Yüksek İstişare Kurulunu ilan edeceğini kongrede söylediğini aktaran Çelik, "Böylece bütün birimlerimiz açısından AK Parti, bu kongresini de gerçekleştirerek yerel seçime hazır hale gelmiştir. Önümüzdeki dönemde inşallah milletimizle daha çok buluşarak, Türkiye'yi, AK Parti ve Cumhur İttifakı belediyeleriyle daha büyük oranda buluşturmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"HER TÜRLÜ SİVİL ÖLÜM KAYBINA KARŞIYIZ"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Çelik, Gazze şeridindeki olaylara ilişkin soru üzerine, "Birincisi, prensip olarak söyleyeyim, her türlü sivil ölüm kaybına karşıyız. Bu bakımdan hangi taraftan olursa olsun sivillerin kaybına yol açacak şiddetten uzak durulması gerektiğini ifade ediyoruz. İkincisi, olayı daha da tırmandıracak, daha çok kan dökülmesine yol açacak bir şiddet döngüsünün ortaya çıkmamasını temenni ediyoruz. Burada itidal önemlidir. Karşılıklı olarak şiddetin artırılmasının daha kötü, daha vahim sonuçları olacaktır." açıklamasında bulundu.

Bölgede müzakereye, diplomasiye dayanan barış ve huzur ortamının olması gerektiğini her zaman ifade ettiklerine dikkati çeken Çelik, "Şiddetin daha fazla tırmanmasından kaygı duyduğumuzu ifade ediyoruz. O sebeple bütün tarafları şiddeti daha da tırmandıracak adım atmaktan uzak durmaya davet ediyoruz. Çok yakından takip ediyoruz, sürekli bilgi alıyoruz. Dışişleri Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili bütün birimlerimiz takip ediyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da yakın takibinde. Biz de parti olarak yakın takip ediyoruz." dedi.

"DIŞİŞLERİ BAKANLIĞIMIZIN AÇIKLAMASI VATANDAŞLARIMIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN"

Dışişleri Bakanlığınca bir uyarı mesajı yayımlandığı hatırlatılarak, geri dönmek isteyen vatandaşlara yönelik nasıl bir süreç izleneceğine ilişkin soru üzerine Çelik, şunları kaydetti:

"Dışişleri Bakanlığımızın açıklaması, vatandaşlarımızın güvenliği içindir. Herhangi bir şekilde şu ana kadar, zor durumda kalmış bir vatandaş bilgisi ulaştığı takdirde derhal kendisinin Türkiye'ye getirilmesi için gerekli girişimde bulunur. Bütün birimlerimiz, vatandaşlarımızın bulunduğu bölgeleri de bilmektedirler. Bu sebeple de her türlü hazırlığımız vardır bu tip durumlar için. Tabii ki arzumuz bu şiddetin bir an evvel durmasıdır. Onun dışında bir şekilde çatışma bölgelerinde olan vatandaşlarımızın oradan çıkarılması için de hazırlıklarımız var. Ayrıca bu şekilde bir sıkıntı içerisinde olan vatandaşlarımız büyükelçiliğimize ulaşarak derhal kendilerine ulaşılmasını sağlayabilir."

Çelik, Türkiye'den tahliye süreçleri konusunda destek isteyen ülkeler bulunup bulunmadığına ilişkin soruya ilişkin de şu anda olgunlaşmış bir sürecin olmadığını söyledi. Çelik, "Herhangi bir çatışma bölgesi ya da herhangi bir insani kriz olduğunda, bizden yardım istendiğinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti, insani diplomasi yürüten bir devlet olarak da bütün imkanlarıyla bu şekilde ilgilenmektedir konularla. Süreci takip ediyoruz, somutlaştıkça bilgi veririz." dedi.

Başkan Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında gelecek günlerde bir telefon görüşmesi olup olmayacağına ilişkin soruya Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın telefon ya da temas trafiği ile ilgili şu aşamada bir şey söyleyemem. Bu değerlendirmeler tabii ki devam etmektedir ama şunu bilmenizi isterim ki Sayın Cumhurbaşkanı'mız bugün kongre konuşmasında da söyledi, taraflara itidal tavsiye ettiğini ve şiddetin tırmandırılmaması gerektiğini. Bu yöndeki diplomasi iradesi zaten Cumhurbaşkanı'mızın çok açık ve nettir, devletimizin bütün birimleri, bu doğrultuda faaliyetlerini sürdürmektedir." yanıtını verdi.  Zülfikar Gençtürk
15-temmuz.net haberleri


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum